Tarihçe

Bir aile şirketi olan Uzmanlar Grup, babadan oğula 1958 yılından bu yana makine sektöründe Güneydoğu Anadolu Bölgesinde hizmet vermeye başlamıştır.

O günlerin koşullarında bölgenin imkânsızlıkları da göz önünde bulundurularak Uzmanlar Makine Motor Yenileme, 1986 yılında tamamı ithal olmak üzere Danimarka, Almanya ve İsveç gibi ülkelerden teşvik kullanarak, bölgenin eksik ve kanayan yarası olan Motor Yenileme Tesisini yine Bölgede ilk firma olarak ve bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hizmete açmıştır.

Makine imalatı, endüstriyel tesisler, makine revizyonu, çelik yapılar konusunda da deneyimleri olan Uzmanlar grup, bölgede; çimento fabrikaları, maden öğütme tesislerinin makine yedeklerinin imalatını ve revizyonlarını yapmaktadır.

İşletme 2006 yılında  çelik yapılar ve endüstriyel tesislere hizmet etmek amacıyla yatırımlarını artırmayı hedefleyip Diyarbakır Organize Sanayi bölgesinde 15000 m2 açık alan üzerine, 5000 metrekare kapalı alan inşa edip hizmetlerine OSB’de devam etmeye başlamıştır. Bu süreçte; hidroelektrik santraller, cebri borular, baraj ızgara kapakları, hidromekanik imalat ve montajları endüstriyel tesislere çelik yapılar ve sanayi tesislerine hizmetler vermiştir.

2010 Yılında bölgemizde yeterli olmayan ve sanayi kuruluşlarına hizmet konusunda eksik kalan Sınaî Gazlar sektörüne el atmıştır. Son teknoloji ürünler ile donatılan Oksijen-Karbondioksit dolum tesisini bölge halkının hizmetine sunmuştur. Ayrıca özel ve karışım gazlarının da tedarikini yapan Uzmanlar Grup bölgeye ve sanayi kuruluşlarına kaliteli gaz, uygun fiyatlar ve en önemlisi standart basınçlarda gaz temin etmektedir.

2011 Yılında ihracatı arttırmak, modernizasyon ve kapasite arttırmak amacıyla Karacadağ Kalkınma Ajansına hazırlanan proje ile başvurulmuş ve sac  metal işleme makineleri iki katı kapasiteye kavuşturulmuştur.

Sürekli yenilikçi ve yatırım hedefleri doğrultusunda, bununla da yetinmeyip 2013 yılının sonunda bitmesi hedeflenen Metal İşleri Sanayi Sitesinde 2000 metrekare yer alınmıştır ve metal işlerinin kalbi konumunda olan sanayi sitesinde sac-profil toptan satış ve metal işleme-cnc plazma hizmetleri konusunda bölgeye hizmet etmeyi planlamaktadır.

Ayrıca 2011 yılından bu yana demir çelik  sektörünün kalbi olan İzmir Aliağa bölgesinde arazi tahsis edip; hurda demir alım satımı, lastik geri dönüşümü ve gemi elektroniği konusunda hizmet vermektedir.

Uzmanlar Makine, kalite anlayışını TSE ve ISO 9001:2008 standartlarıyla belgeleyen, sektördeki iş becerisini; makine, çelik konstrüksiyon, endüstriyel tesislere hizmet vermek amacıyla farklılığını sergileyen ve firmaların tercihlerinde her zaman birinci sırada yer alan bir işletme olmuştur. Uzmanlar Grup özgüveni ve yarım asırlık tecrübesi ile Güneydoğu Bölgesinde tüm camianın hizmetindedir.

Bugün; Talaşlı İmalat, Çelik Konstrüksiyon, Montaj-demontaj, Makine Revizyonu, Motor Yenileme, Torna Tesviye, Sac Metal İşleme, Endustriyel tesislere hizmetler, Sınai Gazlar gibi sektörlerde bölgede lider konumunda olan Uzmanlar Grup her zaman olduğu gibi, yenilikçi, teknolojiyi sürekli takip eden ve bölgede en kaliteli hizmeti sunan köklü bir kuruluş olarak yoluna emin adımlarla devam etmektedir.